ISA Slovensko Člen ISA Slovensko ISA Slovensko Držiteľ Certifikátu CERTIFIKOVANÝ ARBORISTA ETW Independent Tree Expert Group Člen Independent Tree Expert Group

Sanácia dutín:

Rôzne zložité "chirurgické" zásahy na veľkých otvorených dutinách boli v minulosti často synonymom ošetrovania stromov. Intenzívny výskum fyziologických procesov v strome, ktorý so sebou moderná arboristika priniesla, však vnáša trochu nové svetlo do tejto problematiky.

V podstate možno povedať, že éra tzv. plombovania, tvarovania, murovania, frézovania, betónovania, drenážovania či chemického impregnovania dutín je minulosťou. Ukázalo sa totiž, že podobné stavbárske a technické zásahy do živých stromov boli nielen neefektívne, ale často naopak ešte viac poškodzovali a zraňovali stromy.

Správne ošetrenie dutiny stromu sa opiera o prirodzené obranné mechanizmy stromu, pričom sa ich snaží využiť a podporiť. Strom sám pomocou tvorby špecifických zón vo svojich pletivách vytvára bariéry proti šíreniu patogénnych organizmov do ďalších zdravých štruktúr dreva. Tieto hranice majú za úlohu chrániť hlavné životné procesy v strome - diaľkový transport kvapalín (cievny systém), ukladanie zásob energie a mechanický stabilizačný systém stromu.
                Úspešné predĺženie života stromu a spomalenie rozkladných procesov v dutine nám umožní jedine dobrá znalosť celého tohto procesu a spojenie našich síl a úžasných schopností samotného stromu, preverených miliónmi rokov evolúcie.

Striešky: V prípade požiadavky na vytvorenie striešky dáva naša firma prednosť strieškam z oceľového pletiva s hustím sieťovaním pokrytým zmesou epoxidových živíc a plnidla (jemné bukové piliny). Táto technológia je veľmi flexibilná a dobre sa prispôsobuje okrajom dutiny i kmeňu a po vytvrdnutí vzniká veľmi odolná a trvanlivá štruktúra striešky.

V súčasnosti sa však vo svete postupne upúšťa od inštalácie striešok, pretože ich funkčnosť je diskutabilná.

Sagarmatha Co., Bernolákova 25, Bánovce nad Bebravou 957 01, Telefón: 0902 20 40 30, arborista@arborista.sk